Globalizácia

Globalizácia – pojem, ktorý počujeme takmer dennodenne. Neexistuje jedna jasná definícia globalizácie. OECD hovorí o globalizácií ako o procese, ktorý zahŕňa trhy a produkciu v rôznych krajinách a tieto krajiny začínajú byť stále viac a viac od seba závislé. Globalizácia má veľa dobrých, ale i zlých stránok. Medzi dobré patrí najmä spoznávanie nových kultúr, implementácia medzinárodných projektov a pod. Každá minca má dve strany, a preto globalizácia nesie zo sebou mnoho rizík a negatív. V dôsledku globalizácie sa svet rozdelil medzi 20%bohatých, ktorí majú väčšinu majetku vo svojich rukách a medzi chudobných ľudí, ktorí nemajú peniaze na jedlo, bývanie… Každým rokom je priepasť medzi týmito dvoma triedami väčšia a väčšia.

            V globalizovanom svete je pohyb kapitálu medzi hranicami veľmi jednoduchý. V podstate je to hlavná črta globalizácie. V dôsledku nekontrolovaných operácií nadnárodného kapitálu na jednej strane vzniká privilegovaná skupina ľudí, ktorí sa stávajú bohatšími a na druhej strane rastie skupina nezamestnaných menej vzdelaných ľudí, ktorí sú odkázaní na život v chudobe. Žijeme vo svete, v ktorom je jednoduché pre majiteľov veľkých podnikov sa zo dňa na deň rozhodnúť, že celý podnik presunú do krajiny, kde je lacnejšia pracovná sila. Podľa Európskej komisie je chudoba najväčším rizikom najmä pre nezamestnaných ľudí.

Ako napísal Dani Rodrik vo svojej knihe „Has globalization gone too far“ z globalizácie vznikajú víťazi a porazení. Víťazmi sú vzdelaní pracovníci, ktorí sa môžu ľahšie uplatniť a taktiež nadnárodné korporácie. Môžu prechádzať hranicami a za svoju prácu dostanú väčšiu mzdu. Porazení sú v tomto prípade nevzdelaní pracovníci, ktorým nezostáva nič iné, iba čakať na prácu a podriadiť sa podmienkam trhu. Menej vzdelaní a manuálne pracujúci ľudia to však v konkurenčnom boji s prisťahovalcami (ktorí sú ďalší následok globalizácie) nemajú ľahké. Nakoľko väčšina prisťahovalcov je ochotná pracovať za menšie peniaze ako domáci pracovníci. 

Globalizácia zvyšuje konkurenčný boj medzi krajinami, ktoré sa musia „bojovať“ s nízko nákladovými krajinami, ktorými sú napr. Čína a India. Tlak týchto krajín cítia nielen zamestnanci, ale taktiež malí a strední podnikatelia. Nedokážu čeliť medzinárodnej konkurencii, ktorej sa darí znižovať náklady, a tým aj ceny a na druhej strane maximalizovať svoje zisky.

Nadnárodné korporácie vychádzajú z globalizácie ako absolútni víťazi. Ich príjem neustále rastie a výdavky sa im darí znižovať. A ak to v tej krajine nepôjde, tak jednoducho presunú celú prevádzku do inej krajiny a vôbec ich nebude zaujímať, čo sa so stovkami nezamestnaných robotníkov stane.

Politika Európskej únie sa snaží riešiť výzvy globalizácie. Jedným z jej nástrojov je podpora malých a stredných podnikateľov pomocou rôznych grantov z Európskeho fondu. Taktiež partnerstvo s inými ekonomicky významnými krajinami.

Otázkou zostáva, či sú tieto riešenia dostatočné. Dnes EÚ bojuje s 10,3% nezamestnanosťou, ktorá stále rastie a je najhoršia za posledných 20 rokov. 

 

Ivana Punová, študentka politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne

Rumunsko, prezidentské voľby

V Rumunsku sa koná prvé kolo prezidentských volieb. Prieskumy favorizujú súčasného premiéra

24.11.2024 07:26

V Rumunsku sa v nedeľu koná prvé kolo prezidentských volieb. Rumuni v zahraničí už mohli voliť v piatok.

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Russia Ukraine War

Peniaze pre rodinu po zabití vojaka. Na Ukrajine ich posielajú 40 mesiacov a prečo sa v Rusku používa dvojaký meter?

24.11.2024 06:00

Aké sú hlavné rozdiely vo finančnej kompenzácii v prípade zabitia vojaka v ruskej armáde a v ukrajinských ozbrojených silách?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 2901x
Priemerná čítanosť článkov: 2901x

Autor blogu

Kategórie

Archív